Skip to content

 

18.11.2011: Sprawa Nowickiej u Prokuratora i inne nowości

Prokurator Generalny, Komisja Etyki Poselskiej, wniosek o odwołanie ze stanowiska wicemarszałka… sprawa podejrzenia Wandy Nowickiej o nielegalny lobbing i płatną protekcję nie gaśnie.

Do Prokuratora Generalnego wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez Wandę Nowicką przestępstwa “nielegalnego reklamowania środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych oraz działań nierejestrowanego lobbingu i przestępstwa płatnej protekcji?, dotyczących “producenta lub producentów środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych Gedeon Richter Polska oraz producenta lub producentów sprzętu używanego do wykonywania zabiegów aborcji”. Zawiadomienie złożyła 15.11.2011 warszawska Fundacja Pro.

Wniosek o odwołanie Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu RP złożył klub “Solidarna Polska”, informuje Gosc.pl za KAI. Ma być on rozpatrywany na posiedzeniu 8-9 grudnia.

Tymczasem redakcja portalu Rebelya.pl śledzi rozwój sprawy w serii artykułów. W najnowszym tekście Wanda Nowicka i pewna firma farmaceutyczna, Red. Mariusz Majewski pisze m.in. o

zleceniach na usługi promocyjne środków poronnych typu “antykoncepcja po stosunku”, które dla firmy Gedeon Richter wykonywała Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wandy Nowickiej,

decyzjach Głównego Inspektora Farmaceutycznego nakazującego Federacji natychmiastowe zaprzestanie nielegalnych reklam środków antykoncepcyjnych,

działaniach lobbingowych Wandy Nowickiej na rzecz rozpowszechniania wśród dzieci i młodzieży kolonijnej środków poronnych typu “antykoncepcja po stosunku” na koszt podatnika.

Na portalu Rebelya.pl można również przeczytać o międzypartyjnej inicjatywie posłów na rzecz postawienia Wandy Nowickiej przed Sejmową Komisją Etyki oraz o zainteresowaniu Prokuratury sprawą lobbystki.

Inne komentarze

Przystępnie i ciekawie, na przykładzie sprawy Nowickiej, strategie koncernów wykorzystujących “organizacje społeczne” do ukrytych działań reklamowych opisuje socjolog, dr Piotr Stankiewicz, w tekście “W sprawie Wandy Nowickiej nie chodzi tylko o aborcję, a o konflikt interesów. >>Organizacje pozarządowe jako ?przykrywki?<<” na portalu wPolityce.pl:

“Wykorzystywanie organizacji pozarządowych przez prywatne koncerny do prowadzenia działalności lobbingowej jest dobrze znaną i opisaną strategią marketingową, określaną najczęściej mianem ?strategii trzeciej strony?. Organizacje pozarządowe są w niej wykorzystywane jako ?przykrywki? do promowania pewnych treści w sposób pozornie bezstronny, obiektywny, a przede wszystkim wynikający z autentycznych potrzeb społecznych. Nie muszą to być wcale treści bardzo kontrowersyjne, kluczowe jest to, by nie były one kojarzone z prywatnym interesem korporacji, a ogólnym interesem społecznym i dobrem ogółu,” tłumaczy dr Stankiewicz.

Zarabianie na zabijaniu to tytuł tekstu w Przewodniku Katolickim. “Jedno zdanie wypowiedziane w telewizyjnym studiu przez katolicką publicystkę uruchomiło jednak łańcuch wydarzeń, który bezlitośnie obnażył mechanizm działania w naszym kraju propagatorów aborcji. A może raczej jej akwizytorów,” pisze Red. Jolanta Hajdasz.

W Rzeczpospolitej Red. Igor Janke zastanawia się na ile organizacja Nowickiej jest fundacją, a na ile firmą lobbingową (zob. również Dziwna tajemnica Nowickiej na WP.PL).

Uzasadnienie wyroku ws. Nowickiej nie jest tajne mówi dla KAI Mec. Krzysztof Wąsowski. a Mec. Piotr Kwiecień tłumaczy w wywiadzie dla Naszego Dziennika dlaczego Nowicką powinien zająć się prokurator:

“Federacja, którą kieruje Wanda Nowicka, postuluje i dąży do takiej zmiany prawa, by nastąpiła refundacja środków antykoncepcyjnych z Narodowego Funduszu Zdrowia, a więc ze środków publicznych. Jest to zatem działanie podjęte ściśle w interesie majątkowym producentów środków antykoncepcyjnych. Jeżeli Wanda Nowicka nie ujawnia tej informacji, to istnieje podejrzenie, że prowadzi lobbing i dopuszcza się płatnej protekcji. Polega to na tym, że protegujący przyjmuje korzyści w zamian za to, że obiecuje załatwić na różnych szczeblach władzy różnego rodzaju kwestie. Jeżeli Nowicka brała środki finansowe od producentów, np. instrumentów do przeprowadzania aborcji czy środków antykoncepcyjnych, a jednocześnie lobbowała za zmianą prawa w tej mierze, to jak można nazwać prowadzoną przez nią działalność? To co najmniej nielegalny lobbing lub płatna protekcja” mówi Mec. Kwiecień w wywiadzie i dodaje:

“Prokurator generalny powinien zarządzić karne postępowanie wyjaśniające, a następnie prokuratura powinna wydać nakaz przeszukania pomieszczeń firmy Gedeon Richter Polska, jak również pomieszczeń należących do Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Zająć ich dokumentację, komputery i przejrzeć je, tak jak sprawdza się materiał dowodowy w postępowaniu karnym w celu ustalenia, czy nie doszło do płatnej protekcji. Proszę pamiętać, że celem działalności lobbingowej jest oddziaływanie na rzecz zmian prawa. Wanda Nowicka nigdy nie ukrywała, że jest zwolenniczką liberalizacji przepisów o dostępie do aborcji, refundacji środków antykoncepcyjnych z funduszy publicznych. Postulowała też rozszerzenie edukacji seksualnej wśród dzieci i młodzieży.” (…)

“Jeżeli ktoś bierze pieniądze od firmy farmaceutycznej, która produkuje środki antykoncepcyjne, i jednocześnie postuluje się wprowadzenie szerokiej edukacji seksualnej w szkołach, której przedmiotem ma być wiedza, jak korzystać z farmakologicznych środków antykoncepcyjnych, wczesnoporonnych, to oczywiste jest, że taka organizacja działa w celu poszerzenia grupy konsumentów tych środków. A dokładnie działa się wtedy na rzecz interesu tego podmiotu, bo zwiększenie grupy konsumenckiej to zwiększenie obrotów i zysków (…) 

Dla radia eR sprawę komentuje Jacek Sapa.

Nie jestem w stanie podać Państwu wszystkich linków do mediów i blogów, które sprawę komentują. Tym niemniej dziękuję wszystkim za zainteresowanie.

Inne relacje medialne

Dziennik Gazeta Prawna: Fundacja Pro złożyła doniesienie do prokuratury ws. Wandy Nowickiej

KAI: Nowicka oskarżana o nielegalny lobbing

WP.PL za PAP: Fundacja donosi do prokuratury na Nowicką

Gazeta Wyborcza/TOK FM: Pro Life donosi na Nowicką do prokuratury

Fakt: Nowicka się skarży: Oni mnie kamienują!

RZECZPOSPOLITA: Ważą się losy Wandy Nowickiej

Nasz Dziennik: Nowicka musi odejść

Przewodnik Katolicki: Zarabianie na zabijaniu

Interia.pl za PAP: Solidarna Polska złożyła wniosek o odwołanie Nowickiej

Nasz Dziennik: Jest doniesienie na Nowicką

Fronda.pl: Najfeld o litanii kłamstw Nowickiej

Poprzednie wpisy na tej stronie

14.11.2011: Litania kłamstw Nowickiej [więcej...] POLECANE

10.11.2011:  Komisja Etyki, odwołanie, Prokurator dla Nowickiej? [więcej...]

09.11.2011: Nowicka ordynarnie kłamie [więcej...]

12.09.2011: Uniewinnienie: mówiłam prawdę [więcej...]

Wszystkie wpisy z przebiegu procesu w kolejności chronologicznej można znaleźć w zakładce Aktualności.

Kontakty dla mediów

Mec. Piotr Kwiecień 601 951 177

Mec. Krzysztof Wąsowski 662 115 800