Co zrobić, żeby adoptować dziecko zgodnie z przepisami prawa.
Niemożność posiadania potomstwa to problem, który dotyczy wielu par. Gdy nie ma już żadnej nadziei, że będzie się miało własne dzieci, wtedy myśl o adopcji nabiera całkiem innego znaczenia. Można nawet powiedzieć, że staje się szansą na nowe szczęśliwsze życie.we trójkę.
Dlaczego pary decydują się na adopcję?
A choćby dlatego, że mają już dość sytuacji, w której dochodziło do samoistnych poronień i przedwczesnego zakończenia ciąży. Czasem pomysł o adopcji to wynik nieudanych zabiegów in vitro. Innym razem myśl o adopcji to zwyczajny odruch serca. Można przecież przysposobić porzucone dziecko, mając swoje biologiczne- prawo tego nie zabrania. Przy czym wiadomo, że pierwszeństwo w oczekiwaniu na dziecko osierocone przysługuje przeważnie parom bezdzietnym.
Co trzeba zrobić, by adoptować dziecko?
Procedura adopcyjna jest dosyć skomplikowana. Należy spełnić szereg wymogów formalnych takich jak kursy czy szkolenia na rodziców, by móc w ogóle myśleć o zabraniu dziecka z ośrodka do siebie do domu na stałe. Ponadto trzeba wyprostować sytuację prawną malucha i doprowadzić do tego, żeby jego biologiczni rodzice zostali sądownie pozbawieni praw rodzicielskich do dziecka. Inaczej o żadnej adopcji nie może być mowy. Rodzice adopcyjni muszą natomiast udowodnić przed Sądem Rodzinnym, iż są w stanie zapewnić byt dziecku i nawiązać z nim trwałą relację uczuciową. Chodzi o to, aby maluch czuł się kochanym i by nic nie zagrażało jego rozwojowi.
Co w sytuacji, gdy chce się ominąć wszystkie formalne wymogi adopcyjne?
Parom, które nie zdecydują się na współprace z ośrodkiem adopcyjnym, lecz mimo to nadal chcą mieć dziecko- pozostaje adopcja nieformalna, czyli z tak zwanym wskazaniem. Adopcja ze wskazaniem nie jest przestępstwem, niemniej budzi spore kontrowersje obyczajowe. Adopcja nieformalna to w dużym uproszczeniu rodzaj umowy między matką biologiczną dziecka a przybranymi rodzicami. Dotyczy ona tego, że noworodek od razu po porodzie trafia do nowego domu, a biologiczna matka zrzeka się na piśmie wszelkich praw do niego.
Ile kosztuje adopcja dziecka?
O ile adopcja formalna poprzez ośrodek adopcyjny nie pociąga za sobą żadnych wydatków, o tyle adopcja dziecka w sposób nie do końca legalny to spory wydatek. Wszystko zależy od tego, na jaką sumę pieniędzy umówią się obie strony. Wzrost kosztów może też być odczuwalny, gdy w grę wchodzi przysposobienie dziecka z zagranicy. Adopcja ze wskazaniem to koszt co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych, bo koszty utrzymania przyszłego potomka zaczynają się wraz z początkiem ciąży u biologicznej matki.