Podwyższenie alimentów na dziecko – przedstawienie dowodów
Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka jest jednym z fundamentów prawa rodzinnego. Jego celem jest zapewnienie dziecku środków niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wychowania dziecka. Jednakże, z biegiem czasu koszty utrzymania dziecka mogą wzrosnąć, a także mogą nastąpić zmiany w sytuacji majątkowej rodziców. W takich przypadkach istnieje możliwość podwyższenia alimentów. Aby to osiągnąć, konieczne jest wniesienie pozwu o podwyższenie alimentów oraz uzasadnienie pozwu. W tym z pewnością pomoże adwokat od alimentów. Rodzice mogą też rozważyć zawarcie nowej umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego, aby ustalić ponownie wysokość świadczenia alimentacyjnego i zasady zapłaty alimentów.
Podwyższenie alimentów argumenty – wskazanie wartości sporu
Żądanie podwyższenia alimentów jest zasadne przede wszystkim w przypadku konkretnych okoliczności, gdy koszty utrzymania dziecka uległy zwiększeniu i nie jest w stanie utrzymać go rodzic na dotychczasowym poziomie z przyznanej kwoty. Na przykład może to dotyczyć usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego związanych z edukacją, zdrowiem, czy dodatkowymi zajęciami dziecka, które wcześniej nie istniały. Ponadto, gdy nastąpi spadek siły nabywczej pieniądza, a wraz z nim wzrost cen, może to również stanowić podstawę do żądania wyższych alimentów. Ważnym czynnikiem w sprawach rodzinnych o podniesienie alimentów jest także zmiana w możliwościach zarobkowych osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Od czasu, gdy sąd ustalił wysokość alimentów sytuacja finansowa uległa poprawie, może on przychylić się do żądania podniesienia alimentów, uznając, że wyższa kwota alimentów leży w możliwościach zarobkowych zobowiązanego.
Uzasadnione potrzeby dziecka – w jakich przypadkach można żądać podwyższenia alimentów?
Pozew o podwyższenie alimentów można złożyć, gdy istnieją istotne zmiany okoliczności od ostatniego wyroku ustalającego wysokość alimentów. Przykładem takiej zmiany może być gorszy stan zdrowia dziecka, które wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Kolejnym istotnym czynnikiem są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, czyli dziecka. Jeżeli jego potrzeby uległy zwiększeniu, na przykład w związku z rozpoczęciem nauki w szkole, sąd może uznać, że podwyższenie alimentów jest konieczne.
Warto również zwrócić uwagę na sytuację majątkową drugiego rodzica, który może żądać zmiany orzeczenia dotyczącego alimentów. Jeśli jego sytuacja finansowa uległa pogorszeniu, a możliwości zarobkowe są ograniczone, sąd może wziąć to pod uwagę podczas rozstrzygania sprawy. Jednakże, w przypadku wzrostu kosztów utrzymania dziecka, w tym kosztów związanych z jego edukacją czy stanem zdrowia, sąd najczęściej zasądzi wyższe alimenty, nawet jeśli sytuacja majątkowa drugiego rodzica wnioskującego o podwyższenie alimentów pozostaje bez zmian. W rozwiązaniu sporu może pomóc specjalista od alimentów z kancelarii adwokackiej z Wrocławia, który wprowadzi sprawy o alimenty dla klientów w całej Polsce.
Pozew o podwyższenie alimentów a obniżenie alimentów
Pozew o podwyższenie alimentów powinien zawierać uzasadnienie, w którym strona powodowa przedstawi dowody na wzrost kosztów utrzymania dziecka lub zmiany okoliczności, które wpłynęły na konieczność zmiany wysokości alimentów. Sąd oceni możliwości zarobkowe rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów oraz sytuację majątkową stron. Istotne jest także wykazanie wartości przedmiotu sporu, który w przypadku alimentów odnosi się do kwoty, jaką strona powodowa domaga się od strony pozwanej.
Nie należy jednak zapominać, że istnieje także możliwość obniżenia alimentów. Rodzic, który płaci alimenty, może żądać zmiany orzeczenia, jeżeli jego sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu, na przykład w wyniku utraty pracy lub innych okoliczności majątkowych. W takim przypadku sąd może obniżyć wysokość świadczeń alimentacyjnych, jednakże musi to być poparte odpowiednimi dowodami, które jednoznacznie dadzą wykaz majątkowych możliwości zobowiązanego, uniemożliwiające dalsze płacenie alimentów w dotychczasowej wysokości.
Zwiększenie alimentów jest możliwe, gdy wzrosły usprawiedliwione potrzeby dziecka, koszty jego utrzymania lub gdy poprawie uległy możliwości zarobkowe rodzica zobowiązanego do ich płacenia. W takich sytuacjach wniesienie pozwu o podwyższenie alimentów jest uzasadnione, a sąd na podstawie przedstawionych dowodów może zdecydować o zasądzeniu wyższej kwoty alimentów na dziecko. Należy jednak pamiętać, że każda sprawa o podwyższenie alimentów jest indywidualnie rozpatrywana, a sąd bierze pod uwagę zarówno sytuację majątkową stron, jak i dobro dziecka.